BASDEN'S AMERICAN RV CENTER
CONTACT: (812) 867-5200
BUSINESS HOURS: MON - FRI 9:00AM - 6:00PM | SAT 9:00AM - 5:00PM | SUN CLOSED
Looking for a great selection of new and used RVs near Evansville, Indiana? American RV Center is the place to visit! With trusted brands, a large selection of motorhomes, fifth wheels, and travel trailers, and a team that genuinely wants to help, your next adventure starts right here in Evansville.
We proudly carry brands like Keystone RV, Alliance RV, and Coachmen. From lightweight travel trailers to spacious fifth wheels and comfortable motorhomes, our inventory includes a wide range of floor plans and features.
American RV Center serves RV shoppers from Evansville, Owensboro, Newburgh, and surrounding Indiana and Kentucky communities. Whether you’re upgrading your current RV or buying your first one, we’re here to make the experience smooth from start to finish. We also offer RV financing options and accept trade-ins to help make your next RV more affordable.
| OUR PRICE | $66,900 |
| NO FEE PRICE | $49,999 |
| Stock # | 2203R |
| Class | CLASS C MOTORHOME |
| Condition | USED |
| Status | SALE PENDING |
| OUR PRICE | $54,875 |
| NO FEE PRICE | $37,999 |
| Stock # | 11490 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | SALE PENDING |
| OUR PRICE | $38,092 |
| NO FEE PRICE | $27,599 |
| Stock # | 11558 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | SALE PENDING |
| OUR PRICE | $20,995 |
| NO FEE PRICE | $15,970 |
| Stock # | 11484A |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | USED |
| Status | AVAILABLE |
| OUR PRICE | $27,995 |
| NO FEE PRICE | $19,999 |
| Stock # | 11516A |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | USED |
| Status | AVAILABLE |
| OUR PRICE | $17,995 |
| NO FEE PRICE | $12,999 |
| Stock # | 11351B |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | USED |
| Status | SALE PENDING |
| OUR PRICE | $49,995 |
| NO FEE PRICE | $45,999 |
| Stock # | 11479B |
| Class | FIFTH WHEEL |
| Condition | USED |
| Status | AVAILABLE |
| OUR PRICE | $39,294 |
| NO FEE PRICE | $27,999 |
| Stock # | 11604 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | SALE PENDING |
| OUR PRICE | $56,581 |
| NO FEE PRICE | $48,995 |
| Stock # | 11627 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | SALE PENDING |
| OUR PRICE | $37,007 |
| NO FEE PRICE | $0.00 |
| Stock # | 11634 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | SALE PENDING |
| OUR PRICE | $42,347 |
| NO FEE PRICE | $0.00 |
| Stock # | 11636 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | AVAILABLE |
| OUR PRICE | $30,173 |
| NO FEE PRICE | $0.00 |
| Stock # | 11637 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | SALE PENDING |
| OUR PRICE | $41,172 |
| NO FEE PRICE | $0.00 |
| Stock # | 11638 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | AVAILABLE |
| OUR PRICE | $31,478 |
| NO FEE PRICE | $0.00 |
| Stock # | 11639 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | AVAILABLE |
| OUR PRICE | $31,478 |
| NO FEE PRICE | $0.00 |
| Stock # | 11640 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | AVAILABLE |
| OUR PRICE | $33,550 |
| NO FEE PRICE | $24,999 |
| Stock # | 11595A |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | USED |
| Status | AVAILABLE |
| OUR PRICE | $37,416 |
| NO FEE PRICE | $0.00 |
| Stock # | 11641 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | AVAILABLE |
| OUR PRICE | $19,900 |
| NO FEE PRICE | $16,999 |
| Stock # | PA5619A |
| Class | CLASS A MOTORHOME |
| Condition | USED |
| Status | SALE PENDING |
| OUR PRICE | $39,632 |
| NO FEE PRICE | $0.00 |
| Stock # | 11642 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | AVAILABLE |
| OUR PRICE | $51,816 |
| NO FEE PRICE | $0.00 |
| Stock # | 11645 |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Condition | NEW |
| Status | AVAILABLE |
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.